Velikost handpanů
Od rozezvučení prvního hang drumu uplynulo už více než 20 let a za tu dobu se toho hodně změnilo. Handpan je stále sice jeden z nejmladších nástrojů (mladší kovový nástroj je už jen pravděpodobně tongue drum nebo-li tank drum). Od prvního hangu se nejenom změnil status jednoho výrobce handpanů na stovky výrobců, změnil se i tvar, velikost, materiál, počet tónů, způsob výroby a především zvukový projev.
Jak vidíte první hang drum od firmy PanArt (viz historie handpanů) byl opravdu obr jak na výšku tak na průměr.. a zněl, no víceméně nic moc. Kupodivu trend není jen směrem ke zmenšování, ale opravdu nyní někteří výrobci šli směrem k větším handpanům, viz na obrázku níže:
Velký handpan má výhodu větší užitné plochy, tzn můžete na něj umístit více tónů a jít více do hloubky. Platí totiž pravidlo, čím hlubší tón, tím větší tónové pole. Tyto Goliath handpany od Arcana hanpdan začínají klidně na tónu D2, jsou tedy celkem pohodlně i o celou oktávu níže než běžné handpany. Na o jejich cena? Taky obrovská, počítejte 150-200 tis Kč.
My se zde ale nebudeme zaměřovat na velikost handpanů, nýbrž na počet tónů. Evoluce handpanů šla totiž spíše tímto směrem. Původní hangy měli 7+1 tón, tzn 7 tónů v kruhu a jeden uprostřed (ding). S počtem narůstajích výrobců, kteří zkoumali hranice možného a nemožného počty tónů začaly narůstat a tyto handpany se začly nazývat (pro mě ne příliš líbivým slovem) „Mutanti“.
Nastíním vám zde označení tak jak se mi jeví jako správné, ne tak jak ho nazývají ostatní a vysvětlím proč. Rozděluji handpany na tři základní skupiny – Běžný handpan, Handpan se spodními tóny a Mutantní handpan.
Běžný handpan
Jak už označení napovídá, jde o nástroj který má jeden ding a tóny jen a pouze v kruhu kolem středového tónu. Jedná se o základní verzi handpanu, tak jak byla před léty prezentovaná PanArtem a tak jak vzešla do podvědomí většiny lidí Takový nástroj může mát počet tónů 6+1 (to už spíše opravdu ne), 7+1, .. až například 10+1 (platí pro vyšší stupnice handpanů).
Handpan se spodními tóny
Můj první vyrobený handpan nebyl běžným handpanem, měl totiž na spodní straně 4 tóny a dva otvory (podobně jako Udu). Mnozí nazývají handpan se spodními tóny mutantem, podle mě toto označení není příliš výstižné a správné. Když se na něj podívám shora, není to prostě nástroj, který by se vymykal klasickému konceptu.
Na spodní straně se obvykle umísťují tóny doplňující stupnici, a to jak basovými tóny (někdy i hlubší než samotný ding) a pak výškami, které jdou dál než nejvyšší horní tóny. Spodní tóny tedy rozšiřují možnosti nástroje, dělají ho více „kompletní“, pokud se dá toto slovo použít a s tím rozšiřují i hráčské možnosti.
Pro některé stupnice jsou spodní tóny až téměř nutností, jako například pro F2 pygmy, kde je ding velmi hluboký a další tón v kruhu pokračuje až o oktávu výše na F3 (také se někdy dělá jako ding). Je vhodné na spodní stranu umístit mezitóny a vyplnit tak tuto mezeru – tedy pro tuto stupnici vhodné C3 (což je kvinta F2) a Eb3.
Výroba a ladění spodních tónů není jednoduchá, proto to někteří výrobci nenabízejí. Ale i u nás v ČR a na Slovensku je několik výrobců jako je Djangar, Seed nebo Singing steel, kteří jsou dostatečně zkušení a vyrobí jak mutanta tak nástroj se spodními tóny.
Dostupnost spodních tónů
Je pravda, že na spodní tóny si musí člověk zvyknout. Je to přece jen něco co nevidí a hrajete je tak víceméně „poslepu“. Musíte si tedy jejich polohu zapsat do vlastní motorické paměti a také postupem času zdokonalovat rychlost s jakou jste schopni jej například v rámci skladby a nebo rytmu zahrát. Pokud spodní tóny nepoužíváte, nepřekáží vám, pokud se je naučíte používat, pozvednou váš hráčský projev.
Mutantní handpany a kyklopové
Název kyklop jsem si samozřejmě vymyslel, lze jej však použít pro označení handpanu s jedním tónem vedle dingu. Nástroj s jakýmkoliv jiným složením než je klasická koncepce ding a kruhové tóny se dá už označit jako mutant.
Jak je zřejmé, tak mutant může a nemusí mít spodní tóny a může to být i nástroj co má třeba více dingů (i dva nebo tři). Nejpokročilejší nástroj co jsem viděl byl asi Mudra handpan, který měl krom běžného kruhu, ještě 9 vysokých tónů ve vnitřním kruhu u Dingu:
Stavba a návrh handpanů vyžaduje určité znalosti hudební teorie, nejen znalost toho co je stupnice, oktáva a kvinta. Pokud má výrobce handpanů takové znalosti, může zabránit jak crosstalkingu (křížové rušení not) tak i nechtěným impedancím. To je právě ten důvod proč jsou noty na handpanu různě natočené, není to jen tak z legrace. Čímž opět navazuji na to co jsem psal výše, výroba handpanů se nedá naučit za rok, výrobce se má neustále zdokonalovat, rozbít spoustu plechů při marných ladících pokusech a z těchto chyb se poučit, jen tak se lze posunout dál a pak vyrábět takové skvosty jako na obrázku výše.
Kulaté tóny
K mutantům neodmyslitelně začínají patřit kulaté tóny, které se vyznačují jinou charakteristikou harmonických alikvót než běžné eliptické tóny. Používají se pro vysoké až velmi vysoké tóny (bez dimplu – důlku uprostřed). Ladění vysokých tónu opět vyžaduje určité zkušenosti a proto se mutantními handpany zabývají spíše zkušenější výrobci. Na videu níže můžete vidět D Celtic 15+1, zatím asi nejkomplexnější nástroj který se mi podařilo vyrobit s rozsahem od D3 – A5.