Je Handpan vhodný nástroj i pro nehudebníky?

Slyšeli jste poprvé handpan a jste naprosto uchváceni a okouzleni jeho zvukem? Jenže si říkáte, že se na něj nikdy nenaučíte hrát, protože NEMÁTE hudební sluch? Případně tedy máte hudební hluch 🙂 Nehrajete přece na žádný jiný hudební nástroj, nemáte cit pro rytmus a neumíte na něj hrát.

Častá fáma – neumím hrát

Pokud se nálepkujete podobnými výroky, je načase se zamyslet! Se vším výše uvedeným se setkávám velmi často a je až pozoruhodné kolik lidí o sobě má tyto předsudky. Dříve se o našem národu říkávalo: „co Čech, to muzikant“. Přečetl jsem si knížku od Petra Hory Hořejše – Toulky českou minulostí: Triumvirát géniů národní hudby a mohu ji všem jen doporučit. Zjistíte, že naše vlast opravdu vládla hudebním vzděláním, že pomalu každý učitel na škole vedl své žáky k hudební výchově a ovládal hru na několik hudebních nástrojů včetně zpěvu a že hudba byla na školách povinná a to v několika hodinách denně! Dozvíte se také, jak základna naší hudby, která u nás vznikala ovlivnila defakto hudební směry na celém světě, protože naši šikovní muzikanti se také do celého světa rozprchli. Češi byli především díky tomuto vzdělání skutečně šikovnými muzikanty a kdo je šikovným muzikantem, tomu se obvykle daří i ve více komplexních oborech – není tak úplně náhoda že většina doktorů má hudební vzdělaní, jinak řečeno – možná se stali doktory díky hudebnímu vzdělání?

Hudební výchova má totiž hluboký vliv na mozek, především na jeho vývoj pokud je mu vystaveno dítě a vede k lepší komunikaci různých jeho částí, které zabezpečují vývoj komplexních kognitivních funkcí jako jsou plánování, logické myšlení, motorické funkce, kreativitu, verbální dovednosti a nebo prostorovou představivost, které mají pak ve výsledku vliv na celkovou inteligenci. Něco málo jsem k tomu už napsal v článku o ambidexteritě. Dalo by se říci, že dětem, kterým se dostává hudební vzdělání jde myšlení s větší lehkostí, snadněji se učí nové věci, mají lepší paměť. Může jim jít lépe matematika (hudba má velmi blízko k matematice) a nebo fyzika či jazyky. Podívejte se na Einsteina, jehož corpus callosum (spojnice zajišťující komunikaci mezi levou a pravou mozkovou hemisférou) bylo obzvláště zhuštěné. Einstein sám hrál na housle a byl levák a podle průzkumů čím déle se muzikant věnuje hře na klavír, tím silnější má právě tuto spojnici corpus callosum. Je to tedy výsledek cíleného tréningu a něco jako sval.

A teď zpátky k onomu předsudku. Hudbu používáte každý den, především ve formě hlasu. Každé slabika a nebo zvuk s sebou nese určitou frekvenci a hudba není nic jiného než formou jazyka. V předchozím článku jak jsme začínali vyrábět handpany jsem popisoval svoji inspiraci a motivaci k hudbě díky jistému umělci Daxu Johnsonovi, který měl jednu jedinou lekci na klavír, která trvala asi 15 minut. Od té doby už se učil jen on sám na klavír. Můžete posoudit sami v albu níže jak moc potřebujete učitele, který vás bude sekýrovat, plácal něčím tvrdým do kosti u prstu když zahrajete mimo rytmus metronomu a budete se na jeho lekce těšit asi jako na studenou sprchu po ránu.

Takovouto hudbu můžete najít sami v sobě, pokud nebudete trpět předsudky ohledně toho, že to neumíte (ostatně to platí ve všech oblastech života).

Talent

Samozřejmě se najdou tací, kteří vám budou říkat: „ale ten člověk má talent“ (v lepším případě od Pána Boha) a má to dáno z hůry. A pak budou o někom dalším říkat, že ten to má vydřené. Hmm jednoduše, myslíte že například Dax, kterého možná právě posloucháte z videa nahoře měl plně rozvinutý prstoklad pro hru na klavír v 6ti letech a že by vám zahrál díky svému talentu takové flaožolety a dechberoucí přechody? Ne. Jde to ruku v ruce, talentovaný hráč bez tréningu nebude nikdy dobrý, ale samotný talent nebo to, co se za něj považuje, s sebou nese velmi spornou definici. Osobně jsem na toto téma četl několik knih a talent je podle mě z většiny dán tréningem/praxí a zbytek je vaše motivace, odhodlání pro to, čeho chcete dosáhnout. Podle mě nelze mít talent aniž by jste měli vztah k dané věci: hudbě.

Hra na handpan

S hraním na handpan, nebo djembe či jiné perkusní nástroje to není jiné. Jen možná nejsou tak komplexní jako klasické hudební nástroje a neoplývají takovým rozsahem. Pokud jste si studovali už základy hry na handpan, máte alespoň určitou představu. Je to stejné jako s bojovým uměním nebo s uměním hraní na handpan, a proto se mu a všemu dalšímu říká umění. Chce to dril, praxi, opakování a to teprve rozvíjí motorické funkce, citlivost, vytříbenost, trénuje ucho a vy se můžete posouvat ke kompozicím napřed naprosto jednoduchých a triviálních melodií v rytmu ke složitějším.

V tomto videu výše sledujte levou ruku, kterou mícháme pohyby na tóny a můžeme tak rozvíjet nezávislost levé a pravé ruky. Postupujeme od nejjednodušších pohybů (jen po dvou tónech) a časem můžeme vytvářet různé vzorce pohybů. Hudba je matematika a má strukturu, můžete tvořit chaos ale i z něj časem vzejde nějaký vzor,

Handpan a komplexnost v jednoduchosti

Handpan v sobě skrývá několik výhod. Jednou z nich jsou pevně dané stupnice, které se skládají tak, že na ně prostě nejde zahrát nic falešně (rytmus ale můžete rozhodit). A druhou jsou harmonické frekvence. Běžný neznalý člověk si možná řekne – no tento handpan má 9 tónů, např klasický Déčkový celtic: D A C D E F G A C. Není to však tak jednoduché – on nemá 9 tónů, ale 27! Je to jakoby jste jedním prstem na klavíru nezahráli jeden tón, ale hned tři, to je ono kouzlo handpanu – alikvóty. Proto je handpan vhodný jak pro začátečníka i takříkajíc „nehudebníka“.

Podívejte se na další články

Budou handpany zakázané?

2. července proběhlo slyšení u Nejvyššího soudu v Bernu ve Švýcarsku ohledně autorských práv a prozatimní výsledky nejsou pro výrobce handpanů nijak pozitivní.

Budou handpany jednou vyrábět stroje?

Mysleli jste si, že handpan je od základu ruční výtvor? Ani zdaleka ne! Vždyť už jeho základ – tedy kov je vytvořen stroji. V peci možná rozžhavíme základní suroviny, ale následné válcování plechů, ze kterých se následně handpan vyrábí už je plně automatizovaný proces.

Současná situace na trhu s handpany

Byla doba, kdy byl svět handpanů a hangů ještě v pořádku, říkají pamětníci. Nástrojů bylo velmi velmi málo a těšily se mnohem větší úctě než dnes.

Super basové handpany / gongpany

Do kategorie basových handpanů řadím nástroje, které mají ding v A2 a níže. Pro srovnání, nejčastější stupnice handpanů začínají od tónu D3, především tedy ladění Celtic a nebo Kurd, je to tedy posun alespoň o dva a půl tónu hlouběji.

Zraje handpan jako víno? Aneb pocta PANArtu

Je to jen metafora ale může mít hned několik významů. Z mého pohledu jakožto výrobce handpanů bych doslova řekl, že ano.

Historie steeldrumů

Historie steeldrumů

Steeldrum a nebo steelpan by se dal považovat za prvního přímého předchůdce handpanu. Je totiž vyroben z plechu a notová pole laděné na určité frekvence jsou tvořeny membránami

Kreslení na handpan

Kreslení na handpan a další povrchové úpravy

V poslední době dostávám celkem často dotaz, zda je možné na handpan kreslit a nějak si ho takto „vylepšit“ doslova k obrazu svému.

Recenzce čínské oceli na výrobu handpanů

V tomto článku se podíváme blíže jak na nástroje tak i na materiál, který pochází z Číny a který jsem měl možnost otestovat.

Jaký druhý handpan si vybrat

Jaký druhý handpan si vybrat

Tento článek věnuji hráčům, kteří už jeden handpan mají, ale protože je stupnice a ladění handpanu pěvně daná (a může být limitující), pokukují se ještě po nějakém dalším nástroji

Pánvica Fest

Handpan festivaly

V letním období je možné využít pěkného počasí a setkat se s handpany a nadšenci do handpanů venku po širým nebem.

Různé styly hraní na handpan

Různé styly hraní na handpan

Ve videu výše handpanový virtuóz a také úžasný člověk v jedné osobě, Kabecao, vtipně imituje styly hraní reprezentované různými osobnostními projevy hráčů.

Mejzlik handpan logo výroba

Jak jsme začínali vyrábět handpany

Napsání tohoto článku jsem zvažoval už dlouho, jednak se mě hodně lidí ptá, jak jsem se k handpanům dostal, ale také jsem kupodivu potkal několik lidí, kteří se sami o výrobu u nás v ČR pokoušeli.

Handpan D celtic mutant

Kyklopové, mutanti a kulaté tóny

Od rozezvučení prvního hang drumu uplynulo už více než 20 let a za tu dobu se toho hodně změnilo. Od prvního hangu se nejenom změnil status jednoho výrobce handpanů na stovky výrobců, změnil se i tvar, velikost, materiál, počet tónů, způsob výroby a především zvukový projev.

Dračí kůže u handpanu

Handpany s dračí kůží (Dragon skin)

Dračí kůže se lidově říká povrchové úpravě povrchu handpanů tepáním. Tato technika vytvoří nepravidelně strukturované dolíky v povrchu, které při vysoké hustotě vypadají jako kůže plaza a nebo prehistorického dinosaura či draka.

Výběr nerezového handpanu

Který druh nerezi je pro mě nejlepší?

Mnoho nadšenců handpanů si klade tuto otázku – jaký je rozdíl mezi 1,0 mm a 1,2 mm ocelí a jaké jsou výhody každé z nich?

Handpan jako dárek

Je handpan vhodný dárek?

Někdo ve vašem blízkém okolí se zmínil, že už dlouho touží po hand panu a vy by jste mu chtěli udělat radost? I když bych si to nikdy nepomyslel, setkávám se s tímto scénářem celkem často.

Jaké handpany jsou drahé?

Na toto téma jsem se již vyjadřoval okrajově v několika článcích, např ve článku kolik stojí handpan nebo jak poznat kvalitní handpan. Nicméně teď cítím potřebu to nějak shrnout a jednoznačně určit, které že ty handpany jsou drahé a které nejsou, protože to není jen o penězích.

Stojany na handpan

Vzhledem k tomu, že stojan je základní příslušenství k handpanu a může otvírat nové hráčské možnosti, domluvili jsme se s mým kamarádem, mimo jiné tvůrcem string artu, Patrikem, že je začneme společně vyrábět