Dračí kůže se lidově říká povrchové úpravě povrchu handpanů tepáním. Tato technika vytvoří nepravidelně strukturované dolíky v povrchu, které při vysoké hustotě vypadají jako kůže plaza a nebo prehistorického dinosaura či draka.
Kovotepectví
Jedná se o jednu z posledních technik která se u výroby handpanů používá, ve skutečnosti je to však tisíce let stará kovotepecká a klempířská metoda, kterou můžete vidět na mnohých měděných nebo bronzových vázách či jiných kovotepeckých výrobcích. Staří umělci dokonce zašli tak daleko, že do kovu tepali i různé obrazce nebo mozaiky. Kovotepectví je prý známo už z pravěku a nejstarší dochované kousky se datují až 6tis let př. n. l. a nejčastěji se dochovaly různé hrnce, kuchyňské potřeby jako kotlíky ale také spony a nebo zbraně. Nejčastěji se zpracovávaly měkké materiály jako měď nebo její slitny.
Metody a postupy Kovotepectví
„Základním materiálem je měkký a tažný plech o síle 0,3-2 mm (měděný, tombakový, mosazný, niklový, železný, (výjimečně stříbrný nebo zlatý). Nejsilnější plech užívali platnéři na zbroj. Z plechu se vystřihne žádoucí tvar, který se pak zpracovává vyleštěnými tvarovými kladivy, a to jednak zvenčí budoucí nádoby („stahování“), jednak zevnitř proti ploché desce („planýrování“). Stahování kruhových nádob postupuje ve spirále od kraje ke středu a materiál se často žíhá, aby byl kujnější. Větší nádoby se dělají z několika částí, které se nakonec snýtují nebo svaří. Konečné zdobení a cizelování se dělá pomocí tvarových dlátek či čakanů většinou zvenčí, při náročné technice repoussé se vytepává zevnitř. V moderní době se ruční tváření často nahrazuje kovotlačitelskou technikou nebo lisováním, hotový výrobek se nakonec zvenčí poklepe kladivem („martlování“).
Ploché ozdoby, kování na knižní vazby a podobně se tepou přilepené na smole, nejprve zhruba zespodu, pak se obráběný kus obrátí, vyplní smolou a dokončuje svrchu ciselováním, případně rytím a leštěním.
Velké sochy se tepají po částech, nýtují, svařují a často montují na ocelové výztuže nebo nasazují na zděné jádro. Tak je vyrobena například Socha svobody v New Yorku z měděného plechu o síle 2,4 mm.“ – zdroj Wikipedia
Aplikace metod mertlování u handpanu
Jak je vidět, tak kovotepectví je propracovanou a velmi starou metodou. To jak se handpan samotný upravuje abychom dosáhli požadovaného výsledku by se tedy dalo nazvat jako martlování – poklepávání kladívkem. Ve srovnání s různými dalšími technikami jde o celkem primitivní metodu, která však dodá nástroji naprostou originalitu a jedinečnost, protože jde o ruční práci a výsledkem je něco neopakovatelného.
Tuto metodu zatím provádí jen zlomek výrobců handpanů. I když nejde o nic složitého, bouchání kladívkem při plné soustředěnosti není nic jednoduchého a zabere to pár hodin času a značně vyčerpá ruce – takže ladění handpanu a další postupy se dají provádět až nejdříve druhý den. Krásné nástroje s dračí kůží vyrábí (a možná s tím i začal jako jeden z prvních Roman Reva – OMana handpan) a mně samotného inspiroval dlouholetý výrobce tongue drumů Dimitri Gubarev, který krom krásných zdobených tank drumů občas vyklepe i nějaký ten handpan.
Tento Ukrajinec je zajímavý i tím, že jako jeden z prvních sestavil s místním kovotlačitelem tzv. rolling machine (rolování). Jde o kovotlačitelský stroj, ale naopak – tomu se říká spun a nebo spinning, plech se upne doprostřed a stáči se po stranách. U rolling machine se plech upne po stranách a tlačí se uprostřed. Tuto metodu výrobu handpanové mísy mělo jako první patentováno Halo (Pantheon Steel), ale později patent uvolnilo pro dobro handpanové komunity výrobců, kteří by ji chtěli používat.
Výsledek aplikace kovotepectví na MagicPanu
Tak jsem zase trochu odbočil, ale aby jsme se vrátili k původnímu postupu výroby a k tomu co z toho vzniklo. Jako první jsem vyrobil prototyp D Celtic 9+1 a zvukově byl celkem povedený – ono se totiž tvrdí, že tato metoda zlepšuje zvuk nástroje. Můžete posoudit na videu níže a v galerii jsou pak fotky nástrojů, které dělám pro Petra Gacky a Lukáše Šporcla (který mimo jiné vydal suprové album s MagicPanem – Hory přenáší), bude to F Romainan Hijaz s nejvyššími spodními tóny, které jsem zatím zkusil vyrobit a pro Lukáše upravená B Amara se zvýšeným D, tak aby ladila k jeho prvnímu E Romanian Hijazu.