Nové druhy handpanů – GuTam, PanGu a GuDong

Pokud sledujete moji tvorbu, tak jste si možná všimli, že celkem rád experimentuju. Vždyť už můj první vyrobený nástroj který si pořídil bosomasér Petr Gacka byl nástroj se spodními tóny a dvěma spodními otvory. Tím nechci říct, že by mě klasické handpany nebavily, naopak, ale rád zkouším co vše je možné a kam až jdou hranice posunout, ale hlavně jak ten klasický handpan „vylepšit“.

Stručná historie handpanů

Pokud jste se zajímali o historii handpanů, tak jistě víte že jeho kořeny se přímo odvíjí od dvou sloučenin – hlíny a kovu. Hlíny proto, že prvním hudebním nástrojem, který byl inspirací pro vytvoření handpanu byl indický perkusivní nástroj Ghatam a africké Udu.

To první má jeden otvor nahoře a to druhé má otvory dva, které vám umožňuje přiložením ruky na druhý otvor regulovat prostup vzduchu a tím se mění basový tón. Tyto hliněné nástroje jsou čistě perkusivní a moc melodií na ně tedy nevytvoříte, současně jsou i celkem tiché a pokud by jste na ně chtěli koncertovat nebo si zajamovat s jiným nástrojem, potřebovali by jste nazvučení.

Handpan jako takový sice více vychází ze steeldrumu, především svými melodicko-rytmickými kvalitami, ale proudění vzduchu, otvor zespod a i uzavřený tvar je zase inspirován právě těmito staršími sourozenci. Koneckonců nápad na jeho vytvoření vzešel od perkusisty, který se právě vrátil z cest po Indii, kde si měl možnost zahrát na Ghatam. Během jeho návštěvy u tehdejšího švýcarského výrobce steeldrumů PanArtu. Tehdy a tam ho napadla myšlenka stvořit nástroj, který by sice zněl jako steeldrum, ale hrálo by se na něj rukama jako na Ghatam!

Kreativita ve světě handpanů

Jak jsem uváděl v posledním článků o možném zákazů handpanů, osobně mě mrzí, že se více výrobců nesnaží vnést více kreativního počínání do vytváření handpanů. Je to jakoby se objevil slavný obraz západu slunce nad mořem a najednou by všichni malíři začali kreslit tu stejnou scenérii tou stejnou technikou. Přitom by stačilo přidat abstrakci, kubismus nebo cokoliv dalšího a dílo pozměnit.

Co kreativního handpany od objevení prvního Hangu přinesly:

  • nerezový materiál
  • mutanty (až 30-ti tónové)
  • velmi hluboké nástroje
  • různé velikosti nástrojů
  • různorodé stupnice

Za nejzásadnější považuji použití nerezového materiálu, který mění kvalitu zvuku a podstatně prodlužuje sustain/dozvuk nástroje. Mutantní handpany a přidání spodních tónů byly dalším milníkem a zásadně pozměnily kvalitu a možnosti hry (více tónů – vyšší rozsah – více možností).
Velmi hluboké nástroje zase nabízejí zvuky až skoro gongové, a také více meditační nebo relaxační hraní. Malé handpany nebo naopak maxi handpany mění variabilitu a svojí kompaktností usnadňují cestování s handpanem.
A různé stupnice vznikaly už od počátku objevení handpanu, tím je prostě handpan daný.

Kreativních variací co se týče tvaru a nebo funkčnosti se moc neobjevilo, sem tam někdo vytvořil dva nebo tři dingy, udělal extra díru (Gu) zespod a nebo zvrchu. Ale při pohledu na současnou nabídku PanArtu vidíte, že je něco špatně. Proč původní tvůrce hangu nabízí asi 8 různých variací na handpan a ta tisícovka dalších výrobců nenabízí nic nového? Je to snad jako s tím malířem? Je PanArt tím, kdo nakreslil ten slavný obraz a všichni jen kreslí to stejné a tou stejnou technikou dokola? Možná…

Když jsem se na tu jejich nabídku podíval, zkombinoval jsem to co už jsem do té doby zkoušel i já (Mono Handpan, GongPan) a napadlo mě udělat malou změnu. Vlastně dvě. Ale chtěl jsem, aby to handpan nijak neoslabilo, naopak abych ho vylepšil. Za oslabení naopak považuji navrhované řešení sporu ohledně autorských práv, čímž je zapadlý, neboli inpexní ding, neotočený směrem nahoru, ale směrem dovnitř nástroje – hůře se trefuje a také negativně ovlivňuje ten známý, dingový zvuk. I gongy mají občas důlek a ten je vždy vypouklý směrem k hráči.

Jak vznikl GuTam, PanGu a GuDong

Kdysi jsem zkoušel vyrobit jeden GongPan snad laděný na G1 a na jeho obrovském dimplu jsem udělal ještě jeden tón. Ano, na té „bradavce“ která měla cca 15cm jsem vytvořil rovnou plochu, vylisoval na té ploše další mini dimpl a to celé jsem se pokusil naladit. Nějak mě napadlo to využít ještě jinak a to tím způsobem, že do toho dingu udělám díru. Kupodivu PanArt nic takového nevymyslel, i když z jejich nabídky by se dalo pomalu usoudit, že už přišli s každou myslitelnou variací na handpan.
Ještě k většímu údivu, to co jsem udělal fungovalo, neubíralo a naopak přidalo další možnost perkusní hry, regulace průtoku vzduchu nástrojem jak úderem shora tak otvíráním spodní části kde je díra Gu. Dalším prvkem změny byly dimply na tónech, které nejsou otočené dovnitř, ale ven. Dle nejen mého úsudku tyto tóny zní prostě lépe a plněji, podobně jako ding otočený ven zní lépe než ding otočený dovnitř. Sice se mně osobně tóny hůře ladí, ale víc práce může znamenat ve výsledku více požitku a zábavy pro hráče.

Odtud vzešly i názvy pro všechny tři nástroje. Jelikož je klasicky díra Gu dole, ale druhá, menší, je nahoře – jmenují se GuTam, PanGu a GuDong.

MagicPan GuDong

Už dříve jsem si hrál s možností skloubení gongu, na který by se hrálo rukama jako na handpan. První pokusy a prototypy GongPanu nebyly ideální, ale po vychytání tloušťky plechu a velikosti tónů se mi podařilo vytvořit první dobrý prototyp v tónu A1 s naladěnými alikvótami A2 a E3. GuDong je vlastně vlastně ještě dál s je to kombinace Gongu a Udu díky díře v dingu. Velikost je stejná jako u handpanu – 53cm. Tento nástroj na videu je úplně první prototyp GuDongu se špatně zvolenou tloušťkou plechu (předchozí prototyp GongPanu A1 zní o mnoho lépe) na který doslova padlo hodně potu, dřiny i mé krve, abych ho dostal alespoň do této jakš takš hratelné podoby. Takže tady je ještě pořád hodně co zlepšovat!

Jen musím říct, že alespoň pro mě je ten pocit hrát na mohutný dunivý nástroj, který zní podobně jako gong rukama jako na djembe naprosto k nezaplacení.

MagicPan GuTam

Jedná se o mini handpan nebo spíše mono handpan velikosti 35cm a tvarem opravdu připomíná spíše Ghatam. Díky kompaktní velikosti se dobře drží a dá se regulovat průtok vzduchu druhou rukou.

MagicPan PanGu

Toto je vlajková loď 🙂 Kombinace handpanu a udu a dost možná ještě tibetských mís, čehož jsem si vlastně všiml až při poslechu záznamu, jelikož hra na ding rozeznívá alikvótní tóny ve stupnici a nástroj tak neustále „zpívá“ a vytváří alikvótní dron.

Jak už jsem psal, všechny dimply jsou otočené ven a díra jako u dalších nástrojů umožňuje hru jako na Udu. PanGu je pořád ve fázi testování, kdy tuto díru zkouším na různě hluboko laděných dinzích. Na vyšších od F3 zní podobně jako běžný ding, ale na F2 je už basový efekt znatelný, dokonce bych řekl že několikanásobně zvětšuje basový efekt. Na videu níže je jeden v F2, je ale opravdu nutné si záznam pustit na sluchátka nebo repro, jinak tu hloubku nelze slyšet.

Už vím, že na F2 funguje naprosto unikátně, ale na F3 to není tak znatelné. Momentálně testuji tuto úpravu v G2, B2 a D3 a jsem zvědavý jaké budou poznatky. Je dost možné, že se PanGu bude hodit jen pro hlubší nástroje, kde zesílí basový tón.

Aktualizace

S pomocí síly facebookové skupiny výrobců handpanů jsem začal pátrat po tom, jestli už někdo vytvořil podobný koncept nástroje a opravdu se podařilo něco zjistit!

Hudeel a Utar

Ohlásil se mi totiž sám výrobce Hudeelu z Portugalska. Ten v roce 2012 začal tvořit kovový hudební nástroj na způsob Udu, jímž se inspiroval v nástroji jménem Utar.

Na obrázku výše je Utar, hliněné Udu které vytvořil Frank Giorgini. Zajímavé je, že Frank se při vymýšlení tohoto Udu inspiroval ničím jiným než právě handpanem. A Daniel Reis, tvůrce Hudeelu se inspiroval zase Utarem. Avšak Hudeel už je handpanu o poznání blíže, jelikož obsahoval jeden nebo dva tóny s naladěnými alikvótami a byl z kovu.

Proč zde ale o tomto nástroji píšu? Protože Daniela po vytvoření několika prototypů napadlo už tehdy to stejné co mě, tedy udělat díru do dingu a využít ho pro proudění vzduchu. Jiný handpan s podobným principem horního Gu v dingovém tónu pravděpodobně nevznikl. Byly tu sice pokusy ESS (Echo Sound Sculpture) už v roce 2011 o nástroj otočený směrem dírou Gu nahoru a s tóny v kruhu, ale to je odlišný koncept na principu handpanu se spodními tóny.

Daniel už bohužel Hudeel nevyrábí, což je velká škoda a místo toho se soustředí na výrobu stojanů pro handpany. Tady níže přikládám jedno video jak Hudeel zní a jak se dá tento perkusivní nástroj na maximum využít (opět pro slyšení plného basu musíte mít sluchátka a nebo repro)

Shrnutí

Tyto nové nástroje jsem vytvořil nejen proto abych ještě vylepšil kvality handpanu a rozšířil jeho možnosti hraní, ale taky proto, abych vnesl určitou kreativitu, svůj otisk do jeho prozatím krátkého vývoje a pokud možno se odlišil od prvního vyrobeného hangu. Jestli tyto úpravy budou dostatečné na to, aby se budoucí MagicPany vyhnuly nařčení z porušování autorských práv PanArtu zatím nevím. Sám je chci konzultovat s HCU komunitou a je možné, že se uplatní a více výrobců po celém světě bude aplikovat stejnou metodu na svoje nástroje a třeba ji i dále rozvíjet.

Podívejte se na další články

Budou handpany zakázané?

2. července proběhlo slyšení u Nejvyššího soudu v Bernu ve Švýcarsku ohledně autorských práv a prozatimní výsledky nejsou pro výrobce handpanů nijak pozitivní.

Budou handpany jednou vyrábět stroje?

Mysleli jste si, že handpan je od základu ruční výtvor? Ani zdaleka ne! Vždyť už jeho základ – tedy kov je vytvořen stroji. V peci možná rozžhavíme základní suroviny, ale následné válcování plechů, ze kterých se následně handpan vyrábí už je plně automatizovaný proces.

Současná situace na trhu s handpany

Byla doba, kdy byl svět handpanů a hangů ještě v pořádku, říkají pamětníci. Nástrojů bylo velmi velmi málo a těšily se mnohem větší úctě než dnes.

Super basové handpany / gongpany

Do kategorie basových handpanů řadím nástroje, které mají ding v A2 a níže. Pro srovnání, nejčastější stupnice handpanů začínají od tónu D3, především tedy ladění Celtic a nebo Kurd, je to tedy posun alespoň o dva a půl tónu hlouběji.

Zraje handpan jako víno? Aneb pocta PANArtu

Je to jen metafora ale může mít hned několik významů. Z mého pohledu jakožto výrobce handpanů bych doslova řekl, že ano.

Historie steeldrumů

Historie steeldrumů

Steeldrum a nebo steelpan by se dal považovat za prvního přímého předchůdce handpanu. Je totiž vyroben z plechu a notová pole laděné na určité frekvence jsou tvořeny membránami

Kreslení na handpan

Kreslení na handpan a další povrchové úpravy

V poslední době dostávám celkem často dotaz, zda je možné na handpan kreslit a nějak si ho takto „vylepšit“ doslova k obrazu svému.

Recenzce čínské oceli na výrobu handpanů

V tomto článku se podíváme blíže jak na nástroje tak i na materiál, který pochází z Číny a který jsem měl možnost otestovat.

Jaký druhý handpan si vybrat

Jaký druhý handpan si vybrat

Tento článek věnuji hráčům, kteří už jeden handpan mají, ale protože je stupnice a ladění handpanu pěvně daná (a může být limitující), pokukují se ještě po nějakém dalším nástroji

Pánvica Fest

Handpan festivaly

V letním období je možné využít pěkného počasí a setkat se s handpany a nadšenci do handpanů venku po širým nebem.

Je Handpan vhodný nástroj i pro nehudebníky?

Slyšeli jste poprvé handpan a jste naprosto uchváceni a okouzleni jeho zvukem? Jenže si říkáte, že se na něj nikdy nenaučíte hrát, protože NEMÁTE hudební sluch?

Různé styly hraní na handpan

Různé styly hraní na handpan

Ve videu výše handpanový virtuóz a také úžasný člověk v jedné osobě, Kabecao, vtipně imituje styly hraní reprezentované různými osobnostními projevy hráčů.

Mejzlik handpan logo výroba

Jak jsme začínali vyrábět handpany

Napsání tohoto článku jsem zvažoval už dlouho, jednak se mě hodně lidí ptá, jak jsem se k handpanům dostal, ale také jsem kupodivu potkal několik lidí, kteří se sami o výrobu u nás v ČR pokoušeli.

Handpan D celtic mutant

Kyklopové, mutanti a kulaté tóny

Od rozezvučení prvního hang drumu uplynulo už více než 20 let a za tu dobu se toho hodně změnilo. Od prvního hangu se nejenom změnil status jednoho výrobce handpanů na stovky výrobců, změnil se i tvar, velikost, materiál, počet tónů, způsob výroby a především zvukový projev.

Dračí kůže u handpanu

Handpany s dračí kůží (Dragon skin)

Dračí kůže se lidově říká povrchové úpravě povrchu handpanů tepáním. Tato technika vytvoří nepravidelně strukturované dolíky v povrchu, které při vysoké hustotě vypadají jako kůže plaza a nebo prehistorického dinosaura či draka.

Výběr nerezového handpanu

Který druh nerezi je pro mě nejlepší?

Mnoho nadšenců handpanů si klade tuto otázku – jaký je rozdíl mezi 1,0 mm a 1,2 mm ocelí a jaké jsou výhody každé z nich?

Handpan jako dárek

Je handpan vhodný dárek?

Někdo ve vašem blízkém okolí se zmínil, že už dlouho touží po hand panu a vy by jste mu chtěli udělat radost? I když bych si to nikdy nepomyslel, setkávám se s tímto scénářem celkem často.

Jaké handpany jsou drahé?

Na toto téma jsem se již vyjadřoval okrajově v několika článcích, např ve článku kolik stojí handpan nebo jak poznat kvalitní handpan. Nicméně teď cítím potřebu to nějak shrnout a jednoznačně určit, které že ty handpany jsou drahé a které nejsou, protože to není jen o penězích.