Tento článek věnuji hráčům, kteří už jeden handpan mají, ale protože je stupnice a ladění handpanu pěvně daná (a může být limitující), pokukují se ještě po nějakém dalším nástroji. Samozřejmě pokud procházíte výběrem vašeho prvního handpanu, můžou být informace zde uvedené pro vás přínosné, především pokud myslíte do budoucna a připouštíte vlastnictví více než jednoho nástroje.
Existují obecně tři varianty pro výběr druhého nástroje, z pohledu toho, jak chcete handpany využívat:
Stejný handpan (s rozšířením)
Zní to šíleně, ne? Proč by si člověk chtěl pořídit dvakrát stejně naladěný handpan. Tuto variantu můžete zvážit, pokud nebudete na oba nástroje hrát vy sami, ale pořizujete si ho například do rodiny, kde na něj bude hrát např vaše dítě, váš příbuzný, případně nějaká návštěva nebo kamarád. Mát to tu výhodu, že si spolu skvěle zajamujete a handpany mají i stejně poskládané tóny, tzn. lépe se vám bude obkoukávat co a kde hraje druhý hráč.
Rozšíření stupnice druhého handpanu může být například o spodní tóny a nebo dáno přidaním vyšších tónů na horní polovinu nástroje, ale ne tak, aby narušovalo stávající posloupnost stupnice.
Handpan ve stejné stupnici posunutý více do basů nebo výšek
Jedná se o pevně danou stupnici (vezměme například C Pygmy/Amara), které obsahuje tóny C G A# C D D# F G C, tedy několik tónů v oktávě neustále se opakujících. Pokud máte takový nástroj, můžete chtít jít více do výšek a nebo naopak více do hloubky, aby jste rozšířili rozsah.
Příklad takového nástroje, který jde více do výšek znamená vynechání dingu (prvního tónu – C3) a namísto něj uděláme ding v G3 (na původním nástroji to byl první tón v kruhu)
Nový nástroj nám dovolí rozšířit stupnici o 4 vyšší tóny, tedy pokračovat ve stupnici o vyšší D5, F5, G5, A#5 (původní C Pygmy končilo v C5).
Pokud by jsme šli více do basů, nahradili by jsme ding v C3 tónem G2, resp klidně i A#2 nebo F2, prostě čímkoliv co je v dané stupnici ale je hlubší než původní ding.
Jiným příkladem může být např A2 Aeolian, který jsem vyrobil v kombinaci s použitím k D3 Low Mystic, u obou nástrojů / stupnic se protínají společné tóny. Jeden nástroj je tedy hodně basový a druhý vyšší. Jeden hráč může hrát na oba nástroje současně a nebo dva hráči společně jamovat.
Výhodou pak je, že můžete hrát současně na oba nástroje, rozšíříte si rozsah a současně k sobě oba nástroje perfektně ladí. Pokud si chcete vybrat ladění která by k sobě pasovala, podívejte se na přehled stupnic handpanů, kde si můžete vybrat vaši oblíbenou stupnici a různě ji posouvat hlouběji a nebo výše podle počátečního tónu. Tuto stupnici pak můžete kombinovat s jinou stupnicí tak aby se shodovalo co nejvíce tónů, opět posunutím počátečního tónu u druhé stupnice.
Naprosto jiný handpan
Jasná volba pro ty, kteří chtějí změnu. Vaše dva nástroje k sobě nejspíš nepůjdou, ale vy získáte odlišné ladění které vykouzlí úplně jinou atmosféru. Jakmile vás jeden z vašich nástrojů omrzí, můžete sáhnout po druhém. Samozřejmě že pokud budete chtít, získáte s druhým nástrojem tóny chromatické stupnice (12-ti tónové) a budete tak moc skládat nebo hrát třeba známé písničky, jelikož rozsah tónů na nástrojích bude kompletnější, ale to bych doporučil spíše zkušenějším hráčům.