S výrobou handpanů F2 pygmy začal jako první dnes asi nejznámější a nejvíce respektovaný výrobce pantamů z Izraele Yishama – jménem Yhonatan Ale-Yahav (známý jako Yonatan Bar) možná už v době kdy jsme ještě tady v ČR pořádně nikdo nevěděli co to handpan je. Sám popisuje jak jednoho večera pozdě v noci dolaďoval tento prototyp do finální podoby a ustrnul v úžasu a neskutečného vzrušení ze zvuku, rezonance a hloubky tohoto nástroje, jenže byl v dílně sám a neměl nikoho s kým by se o tento zázrak podělil. To se mu ale podařilo později 🙂 Od té doby věnoval několik těchto nástrojů známým hráčům nebo léčitelům muzikoterapeutům po celém světě. Celý příběh F2 Pygmys si můžete pustit na videu níže.
Rozšíření F2 Pygmy mezi další výrobce
Od výroby prvního prototypu F2 pygmy uplynulo už několik let a objevilo se mnoho dalších výrobců, kteří byli schopni tuto stupnici vyrobit. Pygmy je defakto pentatonická molová stupnice, kde se opakuje 5 not z celé oktávy – F G G# C D#. Někteří výrobci přidávají ještě tóny jako C#, čímž tvoří stupnici F Minor a nebo A#.
Pro upřesnění – F3 pygmy je celkem běžná stupnice, číslo 2 označuje o oktávu nižší, respektive hlubší tón. Středový ding F2 musí být tedy podstatně větší, aby šel naladit do takové hloubky a F3 se přidává jako boční tón, který je u běžné F3 jako ding. Yishama šel ještě mnohem dál. Kabecao v jeho populárním videu na velké čínské zdi hraje na F Low Pygmy se stupnicí zvané „Astronaut“ – ta má v horním kruhu přidané ještě hluboké C3.
Výroba F2 Pygmy a proč jich je tak málo?
Mnozí výrobci handpanů jsou samozřejmě schopni vyrobit i hlubší stupnice jako E2, D#2 nebo D2. Zatím nejhluším nástrojem v rámci handpanů je asi C#2. Tyto hluboké stupnice vyžadují určitou praxi a zručnost výrobce handpanů. Za sebe bych řekl, že čím hlubší tón, tím hůře se jak formuje tak následně i ladí – vzniká totiž velká plocha, kterou je třeba natáhnout do roviny, tak aby byla napnutá a tu následně naladit na tři harmonické. F2 pro mě byla určitým milníkem výroby, i když bylo možné jít zkratkou alternativních harmonických, kdy se plocha velkého dingu zmenší laděním jiných (vyšších) alikvótních frekvencí a následně povolí, daní za to je však menší znělost. Takhle vypadal již několikátý prototyp nástroje po předtvarování a vylisování dimplů:
Popravdě jsem mu nedával už moc šancí a pokračoval jsem na něm jen tak ze zvědavosti kam až lze zajít. Takto se z tohoto „ošklivého káčátka“ vyklubala tato finální podoba.
Není to nic převratného, ale byl jsem schopen naladit alikvóty a ding sympateticky rezonuje s dalšími F-kovými a céčkovými tóny. Nejsem ani první kdo tady u nás v Československu F2 vyrobil. Už před skoro rokem s F2kou přišel Dušan – Djangar Pans (https://www.youtube.com/watch?v=DS7r9agryAc) – vůbec první výrobce tady u nás a F2ku určitě zvládne i Seed Handpan. Jak jsem uvedl výše, jedná se o celkem složité ladění na výrobu a dokonce i Yishama je jednu dobu vůbec nenabízel, cena takových F2 nebo hluších je tedy určitě více než cena běžného handpanu a také bude záviset na počtu spodních tónů, protože ty jsou u této stupnice téměř nutností – doplňují velký skok od F2 po F3 a následně suplují vysoké tóny od C5, které už se na horní polovinu nevejdou.
Gu Booster / Plug
Na hluboké stupnice se používá pro vyladění helmotzovi rezonance (např na F1, která pak ještě zesílí zvuk dingu v F2) a zefektivnění basového tónu tzv Gu Booster. Většinou se dělá ze dřeva, ale nabízí se i jiné alternativy. Principem jde o zúžení spodního otvoru Gu pro výdech vzduchu. a čím hlubší tón, tím užší otvor.
Finální výsledek F2 Pygmy
Můj nástroj není nahraný na žádný mikrofon ani v něm nemám gu booster, jedná se spíš o takový prototyp po prvním kole ladění a ani nevím kdy nebo jestli vůbec se kvůli složitosti nástroje pustím do dalšího, nicméně jsem sám za sebe s tím F2 dingem spokojený 🙂 Pro lepší poslech je vždy lepší použít sluchátka nebo repro – na telefonu nebo laptopu vám basy nevyniknou.