Dotaz
Mnoho nadšenců handpanů si klade tuto otázku – jaký je rozdíl mezi 1,0 mm a 1,2 mm ocelí a jaké jsou výhody každé z nich? Jak mám vědět, kterou tloušťku si vybrat pro svůj nástroj?
V tomto článku se pokusíme poskytnout náš pohled na toto téma. Po letech experimentování s těmito dvěma tloušťkami na různých typech oceli se podělím o výsledky.
Můj způsob
Dnes při výrobě MagicPanů převážně pracuji s nerezovou ocelí, používám jak 1,0 mm, tak 1,2 mm v různých složeních. Používám jak ember steel v tloušťkách 1,0 a 1,2mm, tak nerezovou ocel 1.4003 tloušťky 1,2mm a klasickou nerez AISI430 s tloušťkou 1mm – více v článku výroba handpanu a výběr materiálu.
Proč používám obojí a v různých kombinacích? Zde je důvod této umělecké volby.
- 1,0 mm – dává více kvetoucích podtónů. Zvuk je o něco „ostřejší“ a může více připomínat hliněný zvuk oblíbené nitridované oceli, o které se běžně říká, že zní více jako vypálená keramika než kov.
Někteří hráči mají rádi silný zvuk 1,0 mm oceli. Může velmi snadno zaplnit prostor, ve kterém hrajete, s přesahy, které přitahují lidské ucho.
V přírodě mají vysoké frekvence delší vlnovou délku. Proto je lidské ucho snáze zachytí na dálku. Díky silné hlasitosti v podtónech je lidské ucho detekuje z větší vzdálenosti a přitahuje posluchače, aby se přiblížil k hráči a nástroji. Tato kvalita je skvělá pro buskery, kteří chtějí přilákat chodící publikum na ulici.
Tato ocel je úžasná pro ruční pánve s vyššími i nižšími tóny, tedy od A3 dingu a vyšší, zejména pro menší pánve pro velmi vysoký rozsah, stejně jako jsou pánve s G3 dingem a vyšší. Podívejte se na kompletní přehled stupnic handpanů.
- 1,0mm mám kromě materiálu ember steel také v provedení AISI430 a je dostupná ve verzi točené na soustruhu, která dokáže nabídnout silnější zvuk dingu (je na něm více materiálu, větší tloušťka). Tento nástroj je velmi citlivý na dotek, ale nedokáže hrát tak hlasitě.
- 1,2 mm – má hlubší tón, klade větší důraz na základní tón, tato kvalita je opravdu skvělá pro vnitřní hraní, meditativní hraní, intimní hraní nebo malý domácí koncert.
Zvuk je dle mého názoru teplejší a sustain (dozvuk) základního tónu je větší než 1,0mm. Nástroj díky druhu nerezi 1.4003 dokáže být hlasitý i citlivý na dotek, tato nerez má zvonivou charakteristiku. I když podtóny jsou spíše krásnou ozdobou pro hluboký základní tón – proto tuto ocel používám spíše pro středně a výše laděné handpany, počínaje C#3 dingem a nejvíce v D3.
Výroba handpanů v 1,2 mm je MNOHEM delší a těžší práce. Formování, tvarování a ladění může trvat dokonce dvakrát tolik času než výroba handpanu z 1,0 mm oceli.
Delší pracovní doba ovšem hned neznamená i lepší nástroj.
Je to věc volby zvuku hráčem, proces stavby je delší, protože existují zcela odlišné metody formování a ladění nástroje.
Závěr
Nakonec vše závisí na preferencích hráče.
Obvykle doporučujeme zvolit 1,0 mm pro vyšší rozsahy stejně tak i pro níže laděné nástroje. Tloušťka materiálu ovlivňuje fyzickou možnost umístění tónů a na tloušťce 1,2mm se pohybujeme od C# dingu a výše – je tedy vhodná pro standartní stupnice jako je Celtic nebo Kurd, ale už se nehodí pro mutantní handpany, které vyrábím jen z 1mm nerezi.
Nerez 1,2mm v provedení 1.4003 dokáže být hlasitá, má silný středový ding a krásně zvoní. 1,0mm naproti tomu může nabídnout širší spektrum tónů od hlubokých basů až po velmi vysoké tóny.
Slyšet rozdíl mezi těmito dvěma tloušťkami přes reproduktory nebo dokonce sluchátka je velmi velmi obtížné.
Nejvíce si to všimneme při hraní, jak se zvuk dotýká našich uší a jak naše tělo reaguje a cítí z oceli. Tyto vlastnosti jsou těžko zjistitelné přes domácí monitory nebo skrze sluchátka.
Doufám, že vám tento článek alespoň trošku pomohl s výběrem toho nejlepšího materiálu pro váš handpan a pro jeho stupnici!