Poznejte typy oceli pro handpany: nitridované, nerezové a uhlíkové
Ocel se používá k výrobě handpanů. Existují tři různé typy používané k vytvoření handpanu: nitridovaná ocel, stále více populární nerezová ocel, a nejnověji i uhlíková ocel. Zdá se, že dnes vidíme, jak všichni vyrábějí z nerezové oceli, protože má schopnost odolávat korozi a stárnutí lépe než jiné druhy oceli.
Tento článek podrobněji vysvětlí každý typ oceli u handpanů, včetně jejích účinků na rez a stárnutí v průběhu času, a může vám pomoci při konečném výběru materiálu pro váš první nebo další handpan.
Příklady rozdílu mezi nitridovanou, nerezovou a uhlíkovou ocelí
Přikládáme několik videí handpanů z dílny Mejzlík handpan pro srovnání – je zde stejná stupnice D Celtic vyrobená z nitridovaného nebo nerezového materiálu a na posledním z ember steel uhlíkové nerezi. Na konci článku najdete bonus v podobě nerezového ember steel se stupnicí F Low Pygmy.
Poslechněte si každé, nejlépe s kvalitními sluchátky.
Varování: Tuto stupnici si zamilujete natolik, že byste mohli zapomenout naslouchat rozdílům. Určitě budete chtít rovnou jeden vlastnit.
Příklad nitridované oceli
Toto je ‚tradiční‘ zvuk handpanu vytvořeného z nitridované oceli. I když to není zřejmé a pravděpodobně je to zdůrazněno po vyslechnutí příkladů z nerezové oceli, pochopíte, co je popsáno jako keramický zvuk, který se u typů nerezi nevyskytuje. To je zvláště patrné v ramenních částech handpanu – mezitónová pole.
Nitridovaná ocel bude produkovat vyšší frekvence zvuku, což znamená, že se bude kazit dříve než nerez, zejména venku.
Příklad nerezové oceli
Nyní máme variantu nerezové oceli stejné stupnice. Téměř okamžitě si všimnete delšího udržení každého tónu při jeho přehrávání. Nedělejte si starosti s barvením tohoto handpanu, možná jste čekali stejnou nerezovou ocel, jakou byste našli v kuchyni. Ale my si s handpany vyhráváme a máme rádi tyto duhové kouzelné barvy.
Příklad uhlíkové oceli ember steel
Nakonec tu máme příklad uhlíkové oceli. Rozdíl ve slyšitelném zvuku je mnohem těžší odlišit. Mírně teplejší tón, rozdíl ve dvou nerezových handpanech je spíše o procesu výroby než o tom, z čeho budete mít jako hráč velký prospěch.
Druhy oceli používané pro handpany
Nitridovaná ocel je způsob kalení oceli, díky kterému mají handpany jasný a ostrý zvuk, který přináší jasný útok. Zatímco handpany z nerezové oceli mají delší, teplejší zvuk, který přináší rezonančnější zvuk, který má pěkný hluboký tón. Uhlíková ocel je ve světě handpanu novinkou a má keramičtější zvuk než ostatní handpany s kvalitními křišťálově čistými zvuky při správném tvarování.
Naučit se, jak se ocel zpracovává, jak ocel ovlivňuje nástroj a co ji činí preferovaným materiálem, je důležitou součástí učení pro to, který handpan si nakonec vyberete. Stále platí, že budete muset handpan vyzkoušet, dokud nenajdete zvuk a pocit, že si ho zamilujete.
Který je nejlepší?
Neexistuje žádná nejlepší ocel pro handpan, která by tyto tři možnosti dokázala, protože všechny mají různé vlastnosti a výhody. Když to řekneme takto, neexistuje žádná nevýhoda v tom, že máme jeden druh oceli nad druhým.
V některých skupinách handpanů se hovořilo o korozivzdorné a uhlíkové oceli, která nahrazuje nitridovanou ocel, ale to je nepravdivé. Existuje velmi mnoho starších handpanů vyrobených z nitridované oceli a po dobu prvních 15–20 let jejich životnosti a při pravidelném plánu údržby a čištění a při péči o ně na nich nebude existovat ani místo koroze nebo rzi.
Když tedy hledáme „nejlepší“, můžeme je od sebe oddělit, jak je uvedeno níže.
Typ oceli | Nejlepší pro | Ochrana proti korozi |
Nitridovaná ocel | Bohatost tónu | 99 % perfektní |
Nerezová ocel | Jas tónu | Nejlepší |
Uhlíková ocel | Teplo tónu | Nejlepší |
Nitridovaná ocel vs nerezová ocel
Hlavní rozdíl mezi nitridovanou ocelí a nerezovou ocelí v handpanech spočívá v tom, že nerezová ocel je mnohem méně náchylná ke korozi. Nerezová ocel poskytuje jasnější tón a delší trvanlivost než nitridovaná ocel, ale má nižší hlasitost.
Při buskingu nebo hraní ve velkém pokoji handpan z nitridované oceli zazní mnohem lépe než nástroje z nerezové oceli nebo uhlíkové oceli, neboť vytváří vyšší frekvenci zvuku.
Nitridovaná ocel vs Uhlíková ocel
Rozdíl mezi nitridovanou ocelí a uhlíkovou ocelí je ve srovnání jasu a tepla v tónu a prodloužená délka tónu. Uhlíková ocel je velmi podobná nerezové oceli.
Nerezová ocel vs Ember Steel (uhlíková ocel)
Uhlíková ocel je druh nerezové oceli, ale rozdíl u handpanu je v teplejších tónech. Jak nerezová ocel, tak uhlíková ocel jsou odolnější vůči rzi a mají téměř všechny stejné kvality. Uhlíková ocel je o něco méně náchylná k poškrábání než nerezová ocel.
Nejlepší způsob, jak to popsat psaným slovem, je říci, že v uhlíkové oceli je příjemné teplo, které v nerezové oceli není. abyste zjistili, co mám na mysli, podívejte se na výše uvedená videa, kde se u těchto možností porovnává stejná stupnice. Nerez nebo ember je také nejspíše vhodnější pro vytvoření hlubokých tónů alternativních harmonických na dingu.
A co rez a horko?
Jednou z největších obav každého, kdo si koupí handpan, je rez.
Vím o sobě, vždy jsem velmi opatrný, když se starám o svůj handpan, a sebemenší známku kazu na mém handpanu zkoumám, zadržuji dech a modlím se, aby to nebylo rezavé místo.
Rez a starosti s ním jsou u nerezové oceli a uhlíkové oceli téměř zanedbatelné.
Pokud žijete ve vlhkém podnebí nebo sníte o tom, že budete sedět na pláži ** a hrát si na handpan, pak vám nerezová nebo uhlíková ocel poskytne mnohem méně starostí !!
** Poznámka: Nerezová ocel je mnohem náchylnější na teplo, takže pokud se chystáte na pláž, je lepší chladný den. Vliv vysokých teplot na nerezový handpan způsobí, že se rozladí. To neznamená, že se to nestává s nitridovanou ocelí, to určitě ano, ale v menší míře.
To znamená, že bych nedoporučoval hrát na slunci na handpan po delší dobu, aby se snížilo riziko rozladění vašeho nástroje.
Co je Nitridovaná ocel a jak vzniká?
Nitridovaná ocel je druh oceli, která byla nadměrně obohacena dusíkem zahříváním oceli v prostředí bohatém na plynný NH3 při vysokých teplotách. Tento proces vytváří v oceli tvrdé ochranné vrstvení, které ji činí extrémně odolnou vůči korozi, rzi, lámání nebo ohýbání. K ochraně přispívá také tvrdost povrchu. Proces byl objeven po dlouholetém výzkumu vlivu plynného dusíku na ocelový materiál ve 20. letech 20. století.
Výroba nitridované oceli vyžaduje, abyste nechali ocel zahřívat přesně na 500 ° C až 575 ° C po dobu 48 až 96 hodin, přičemž do ní vnesete dusík a získáte dlouhý seznam nových vlastností. Když plyn vstupuje do oceli, dusík vstupuje do média a začíná se kombinovat se slitinami, které jsou drženy v oceli, čímž vzniká složitá řada nitridů koherentní slitiny, která na povrchu oceli vytváří jemnou vrstvu.
Existují tři způsoby nitridace oceli, a to plynová nitridace, nitridace v solné lázni a plazmová nitridace, z nichž každá přináší různé výsledky a používá se pro různá průmyslová odvětví. U handpanů je ocel obvykle ošetřena plynovou nitridací, protože se tak vytváří nejlepší vrstvení pro tento účel. Nitridace plynem a nitridace solí jsou dva nejjednodušší způsoby nitridace, což dává výrobcům trochu větší kontrolu nad celým procesem.
Co je nerezová ocel a jak vzniká?
Nerezová ocel je nízkouhlíková ocel s vysokým obsahem chromu, která díky chromu odolává korozi, rzi a stárnutí. Nerezová ocel obvykle obsahuje 10 až 30 procent chromu a bude smíchána s jinými legovanými kovy, jako je nikl, molybden, titan, hliník, niob, měď, dusík, síra, fosfor nebo selen.
Aby se vytvořila nerezová ocel, oceli se nejprve roztaví v elektrické obloukové nebo zásadité kyslíkové peci, dokud se neroztaví, což se provádí za účelem zajištění přítomnosti uhlíku v oceli. Jakmile je ocel roztavena, je ocel převedena do nové nádoby na výrobu oceli a udržována v prostředí s nízkým obsahem kyslíku pomocí směsi argonu a kyslíku, která je vstřikována do atmosféry. Tím je zajištěno, že uhlík nereaguje s kovem a kyslík nereaguje s roztaveným chromem.
Kvůli tomuto komplikovanému procesu existuje více než 100 typů a tříd nerezové oceli, přičemž mnoho výrobních závodů má oceli, které jsou pro jejich výrobní proces jedinečné. U handpanů se nerezová ocel stala v posledních letech oblíbenou volbou.
Co je to Ember Steel a jak se vyrábí?
Ember steel je specifický typ slitiny nerezové oceli, kterou vyrobilo několik výrobců handpanu, o nichž se říká, že jejich handpany mají perfektní zvuk.
Obvykle se srovnává s AISI430, ale říká se, že je mnohem odolnější proti poškrábání a přináší čistší zvuky než jiné handpany z nerezové oceli. Podle nástroje Ayasa Instruments, který tyto prvky testoval, má tato ocel jedinečnou patinu, díky které je extrémně odolná vůči rzi a poškrábání, přičemž nástroje starší než 6 měsíců nevykazují žádné známky koroze. Díky tomu je ocel velmi vyhledávaná, protože v současné době je na trhu jen málo dalších, které by dokázaly totéž.
Vzhledem k novosti této oceli a tomu, jak málo lidí má s používáním zkušenosti, stále existují lidé, kteří nevěří, že se liší od jiných handpanů z nerezové oceli. Tato ocel se skvěle používá a produkovala spoustu jasných zvuků a dalších vyhledávaných tónů, které mnoho hráčů na handpany hledalo. Funguje to však lépe v menších prostorech, a ne ve větších místnostech nebo při rušném prostředí.
Shrnutí:
Ocel, kterou si vyberete pro svůj handpan, závisí zcela na typech zvuků, které byste při hraní raději měli. S Ember Steel je dosaženo teplých zvuků, nitridované handpany poskytují vyšší frekvence pro hraní ve větších oblastech, kde se zvuk nese, a nerezová ocel nabízí skvělou kvalitu zvuku, všestrannost a odolnost proti korozi.