V poslední době dostávám celkem často dotaz, zda je možné na handpan kreslit a nějak si ho takto „vylepšit“ doslova k obrazu svému. Pokusím se tedy v tomto článku přiblížit, zda to možné je a také zda je to bezpečné vzhledem ke ovlivnění kvality zvuku.
Druhy povrchových úprav handpanu
Kreslení není jedinou možností jak svůj handpan vylepšit, zde popíšu všechny mně známe možnosti povrchových úprav tohoto kovového melodicky-perkusního nástroje od nejvíce nenávratných změn až po ty pokud možno vratné.
Vypalování
Musím začít u naprosto nejběžnější metody ovlivnění barvy (především tedy nerezového nástroje), kterou používá snad každý výrobce a tou je vypalování. Je esenciální proto, aby se různá pnutí vzniklá při výrobě a opracování, nebo chcete-li tvarování a prvního ladění, uvolnila a stabilizovala. Díky vypalování získává nástroj větší tvrdost, stabilitu a také kvalitnější rezonanci. Surová nerez je stříbrná a podle typu materiálu nerezi (tedy jejího složení) a teploty získá finální barvu viz obrázek níže. Někteří výrobci ještě dodatečně ovlivní mapu barvy, tím že na povrch nástroje před vypálením použijí různé chemikálie, vzniknou pak různorodé barevné stopy.
Jen drobná poznámka: Vypalování je povrchovou úpravou kovu – barva se nezmění v celém kovu. Pokud tedy vezmete smirkový papír, nebo nástroj podřete, barvu v tomto místě odstraníte.
Z dlouhodobého hlediska trpěli některé starší šarže oblíbeného materiálu ember steel (což je druh tvrdší nerezi od Ayasy) povrchovou oxidací. Temperovaný povrch svoji barvu prostě ztrácel a handpan se tak vracel k původní stříbrné. Zabránit se tomu částečně dá olejováním nástroje.
Dračí kůže
O handpanech s dračí kůži jsem už dříve psal a zkusil jsem jich pár vyrobit. Jedná se o okrasnou kovetepeckou metodu úpravu kovu, známou například z různých měděných váziček. Tato úprava spočívá v bodovém opracování kovu železným „dlátem“ a kladívkem, který do něj natrvalo vytvoří menší nebo větší důlky. Povrch nástroje se takto opracuje ještě před jakýmkoliv jiným zracováním (tvarování, ladění) a je tedy velmi trvalý, jinými slovy nevratný, zasahuje do hloubky kovu a je tedy zřejmý jak na dotek tak na pohled. Díky tomu, že tedy předchází ještě samotnému ladění, zaleží na konkrétním výrobci handpanu jak takový nástroj bude ve finále znít. Tato metoda se řadí spíše mezi vzácnější a moc takových handpanů tedy jen tak nepotkáte.
Gravírování
Jedná se o pravděpodobně nejčastější povrchovou úpravu handpanu, která současně zasahuje do povrchu kovu. Gravíruje se buď ručně a nebo naprogramovaným strojem na principu CNC. Principem jde o rytí do kovu speciálním tvrdým hrotem a mohou tak vznikat úchvatné motivy. Gravírování na už vypálený handpan je nevratný proces, kterým odstraníte temperovanou barvu a pravděpodobně vytvoříte i rýhy do kovového povrchu nástroje.
Kreslení na handpan
Konečně se dostáváme i k samotnému kreslení na povrch nástroje. Na tento typ úpravy dostávám dotazy nejčastěji a sám jsem se o něj nikdy nepokoušel, mohu se však pokusit shrnout co jsem o této metodě zjistil.
Použité barvy: Barvy na kov
Ovlivní zvuk nástroje: Z principu ano, záleží především na tloušťce vrstvy jakou nanesete. Proto se u nástrojů vyrobených z tlustšího materiálu (1.2mm vs 1mm) musí při výrobě použít větší notové plochy pro dosažení stejného tónu. Všeobecně tedy platí, že čím těžší vrstva na rezonančním poli (tónu nástroje), tím výše se tón posune. Pokud nanesete slabé vrstvy barvy, tón se změní jen nepatrně (téměř neslyšitelně).
Je to trvalé: Záleží na typu použité barvy. Doporučuji barvy vyzkoušet na spodní straně nástroje, nechat zaschnout a pak zkusit odstranit ředidlem / technickým benzínem nebo lihem. Můžete si tak nanečisto vyzkoušet jak se barva nanáší, jakou vrstvu vytvoříte štětcem a zda pak půjde případně odstranit.