Pro více než 20 milionů lidí s autismem muzikoterapie vypadá více než slibně pro zlepšení jejich stavu.
Autismus je porucha mozku, která postihuje více než 20 milionů lidí na celém světě a 1 z každých 68 děti ve Spojených státech . Autismus, který obvykle uznávají rodiče v prvních dvou letech života novorozence, postihuje lidi všech věkových kategorií a ve vědecké komunitě se vede velká debata o tom, zda pramení z dědičných nebo environmentálních faktorů nebo z obou. U některých lidí s autismem se muzikoterapie nyní ukázala jako účinná léčebná metoda, zejména pro děti. Tato cílevědomá praxe, ve které terapeuti pracují s jednotlivci nebo skupinami pomocí hudebního výrazu, aktivuje vzpomínky, pocity a duševní stavy. Senzorická a intelektuální stimulace aktivovaná hudebním pohybem aktivuje části mozku, které by jinak nebyly přístupné.
Výzkum provedený na Floridské státní univerzitě analyzoval devět různých studií a zjistil, že jednotlivci s autismem pozitivně reagují na hudbu, což z něj činí slibný terapeutický nástroj. U takových jedinců může muzikoterapie zlepšit sociální chování, snížit úzkost, zvýšit komunikační pokusy, zlepšit povědomí a koordinaci těla a zvýšit soustředění a pozornost.
Co je to autismus?
„Porucha autistického spektra (ASD) a autismus jsou obecné termíny pro skupinu komplexních poruch vývoje mozku. Tyto poruchy jsou v různé míře charakterizovány obtížemi v sociální interakci, verbální a neverbální komunikací a opakujícím se chováním… PAS mohou být spojeny s mentálním postižením, obtížemi v motorické koordinaci a pozornosti a fyzickými zdravotními problémy, jako jsou poruchy spánku a gastrointestinálního traktu. Někteří lidé s PAS vynikají vizuálními schopnostmi, hudbou, matematikou a uměním … Zdá se, že autismus má kořeny ve velmi raném vývoji mozku. Nejzjevnější známky autismu a příznaky autismu se však obvykle objevují mezi 2 a 3 roky věku.
Toto video ukazuje, jak muzikoterapeuti pracují přímo s lidmi s autismem:
Hudba podporuje sociální interakce
V roce 2009 Kim, Wigram & Gold zjistili, že děti s autismem projevují během muzikoterapeutických sezení více emočního projevu a sociálního zapojení a také častěji reagují na požadavky terapeuta. Muzikoterapie usnadňuje sociální dovednosti, včetně sdílení, střídání, vhodné interakce s ostatními dětmi a přijatelného reagování. Naučit se poslouchat a zpívat při shromažďování kolem centrálního nástroje může zlepšit sociální interakce u lidí s autismem.
Muzikoterapie může zlepšit chování
Při pohledu na mnoho případů autismu se zdá, že muzikoterapie má pozitivní vliv na celkové chování, přičemž největší zlepšení je patrné u nepozorného chování. Hodinové sezení hudby jednou týdně může u dětí s autismem snížit neklid, agresi a hlučnost. Zlepšuje se tak rozsah pozornosti včetně získání a udržení pozornosti.
Dětem s autismem Muzikoterapie může zlepšit komunikaci
Mnoho autistických dětí je neverbální , mají potíže s dodržováním slovních příkazů a sociálně si neuvědomují porozumění řeči těla. Wan et. al. zjistili, že hudba zlepšuje mapování zvuků na akce propojením sluchové a motorické části mozku, což může pomoci zlepšit porozumění verbálním příkazům. Spojením hudby s akcí a opakovaného tréninku lze posílit dráhy mozku potřebné k mluvení a nebo k motorickým funkcím. Hudba zlepšuje verbální dovednosti, včetně rychlosti, hlasitosti a stimulace řeči. Více o bubnování a použití handpanu pro děti.
Muzikoterapie může snížit úzkost
Autistické děti jsou citlivější na úzkost, protože nejsou schopny odfiltrovat provokující podněty. Studie zjistily, že pacienti, kteří určitou dobu poslouchali rytmickou hudbu, měli snížené chování související s úzkostí, hudba dokáže změnit náladu, zvládat stresem vyvolanou agitaci, usnadnit kognitivní funkce a koordinovat pohyby. Klasická hudba nebo hudba s ustáleným rytmem zmírňuje úzkost, buduje toleranci frustrace včetně schopnosti přizpůsobit se změnám v rutině. Například zvuky klasické hudby usnadňují relaxaci, zlepšují soustředění a uvolňují stres .
Hudba je zábava
Muzikoterapie je pro děti s autismem poutavá a zábavná. Může to přinést změny v sociálním chování a kognitivních schopnostech prostřednictvím opakovaných a delších sezení, zatímco si děti užívají. Poslech hudby, zpěv a sledování ostatních ve skupině stimuluje a procvičuje mnoho oblastí mozku. Muzikoterapie může navíc pomoci lidem s autismem rozvíjet a zlepšovat motorické dovednosti, jako je rovnováha, koordinace, chůze, orientace, uchopení, používání prstů a zápěstí a pohyby obličeje, jako je mrkání.
Autismus je pouze jedním z mnoho poruch, u kterých se muzikoterapie ukázala jako účinná. Zjistili jste i vy nebo vaši známí, že je muzikoterapie pro vás účinná?