I když se handpan může zprvu zdát jako jednoduchý nástroj na ovládnutí, existují lidé kteří se hře věnují mnoho hodin denně a tento poctivý trénink jim po čase přináší ovoce. Ano, základy se dají naučit za chvíli. Určitou dobu vám pak bude trvat koordinace rukou a zlepšování motoriky vaší nedominantní ruky. Ale k tomu aby jste se stali opravdovými mistry hry na handpan, budete potřebovat více.
Osobně nevěřím na talent, ale na poctivou práci, dril a svalovou paměť 🙂 Nicméně i výzkumy potvrzují, že takzvaný talent bez tréningu lze překonat. Obecně se mluví o pravidlu 10.000 hodin (nebo 10 let) pro expertní ovládnutí jakéhokoliv odvětví v lidském životě, ale už po pár tisíci nebo stovkách hodin toho umíte opravdu hodně ve srovnání s úplným začátečníkem. Sám hraji na klavír zhruba deset let a teprve teď se mi daří to, proč jsem vlastně začal – něco jako hudební sebevyjádření skrze tento nástroj. Tedy určité splynutí nebo sjednocení s konkrétním nástrojem bez nutnosti přemýšlení nad technikou a komunikace skrze hudbu, tedy zkráceně použití hudby jako jazyka – podobné osnovy pro výuku mají Indové skrze hlásky kdy se konkrétní tóny na nástroji (tabla) spojuje s určitou slavbikou – „dum“, „te“, „ka“ atp. Profesionální ovládnutí ať už jakéhokoliv hudebního nástroje nebo profese s sebou může nést určitá rizika, více si přečtěte v článku jaké důsledky má dlouhodobé hraní na handpan na vaše tělo a jak minimalizovat negativní dopady např. držením těla, hrou se stojanem spolu s názory profesionálních hudebníků.
Jak vypadá hra na klavír po deseti letech (posledních 5 let jen improvizace a poslední tři roky trénink jen jedné stupnice :-)) můžete vidět na videu níže. Odtrénováno možná něco kolem 2-3tis hodiny, tzn k nějaké takzvané virtuozitě zbývají ještě 2/3 tréningu, ale i tak už si zahraji a v improvizaci vytvářím skladby a melodie podle sebe. Samozřejmě pokud si chcete poslechnout klavírního new age virtuóza, doporučuji Daxe Johnsona
Když už jsem zmínil tu Indii, zde je ukázka jak vypadá mistrovská virtuózní hra na tabla od Zakira Hussaina. V tomto případě jde o člověka, který se věnuje hře od svých tří let a jeho cvičení probíhalo i tak, že vstával ve 3 hodiny ráno a recitoval několik hodin různé rytmy a následně se věnoval cvičení na nástroj. Toto je naprosté meditativní splynutí hráče a jeho nástroje v jedno a také ukázka úžasné flexibility prstů a rytmů, které jsou pro nás evropany, nejspíše neuchopitelné.
Tak a dostáváme se konečně i k virtuózní hře na handpan. Známých hráčů je spousta, já jsem však vybral jednoho mladého, který známý není a naprosto mě ohromila jeho rychlost, ladnost a technika. Nejspíše není na světě člověka (nebo jich je velmi málo) co by měli odehráno oněch 10.000 hodin na handpan (pokud vezmeme v úvahu, že handpan vznikl v roce 2000 a to máme nějakých 7000 dnů – musel by takový virtuóz trénovat 1.5hodiny každý den už od samého vzniku prvního hangu). Zde se můžete podívat jak se dá zahrát na Yishama C# Annaziska (Kurd) třeba po pár tisíci hodinách, rychlost jakou se na nástroji pohybuje od spodních tónů k horním je úžasná. Až se jednou objeví hráči, kteří budou skutečnými virtuózy hry na handpan, tak asi budeme koukat, nicméně tento mladý neznámý hráč je tomu podle mě už velmi blízko.
Přeji vám příjemné hraní na váš (budoucí) nástroj. Pro více informací o hře na handpan se podívejte na kurzy hry a můžete najít třeba hráče ve svém okolí. Nebo si přečtěte článek o tom jak se ne-stát profesionálním hráčem na hudební nástroj.