Už několikátý rok v řadě trávíme dovolenou v Podhradí na Dyjí. Stalo se také tradicí, že chodíme na prohlídku k surrealistickému umělci Lubo Kristkovi do jeho zámečku u řeky (pokud je tedy mistr doma), kde má vystavená některá svá díla od 60. let 20. století až po současnost a kde také dodnes tvoří.
V minulém roce jsem zde měl svůj první vyrobený a slepený prototyp nitridovaného nástroje a chtěl jsem ho mistrovi ukázat, nebyl jsem si však úplně jistý tím, zda by ho první a ne příliš dokonale povedený kousek oslovil. Počkal jsem tedy ještě rok a tentokráte jsem vzal na naši prohlídku, řekl bych opravu už lépe znějící, nerezový nástroj vyrobený z ember steel v ladění D# Ocean. Netušil jsem zda Lubo handpan zná nebo ne – sám je také hudebník, od mládí a dodnes každý den ráno se Lubo „ladí“ při hře na klavír, resp improvizuje při éterických nebo free jazzových sezeních. Sám jsem jeho hru ještě naživo neslyšel, ale velmi mě to zajímá a mám slíbeno, že mi to bude umožněno v Brně, jelikož křídlo zde v podhradí je ve stavu spíše westernového nástroje a mistr ho užívá spíše ke cvičení prstů. Na konci prohlídky jsem se tedy zeptal zda bych mu mohl nástroj ukázat a tak se i stalo – a řekl bych, že mistr byl nástrojem opravdu okouzlen 🙂
Na další den byla panem Kristkem svolána malá ukázka nástroje při komorním koncertu u pyramidy před zámečkem u splavu. Máme zde několik fotek. Celá akce se vydařila a velmi mě překvapila zvídavost a zájem zúčastněných počtem dotazů týkající se handpanu jako nástroje a jeho historie, materiálů ze kterých se vyrábí a nebo způsobem výroby.