Běžný průměr handpanu je 530mm, nebo 53cm. Je to tak, protože vychází ze steel drumů, které se v Trinidadu dělali z olejových barelů a ty až dodnes mají tento vnitřní průměr. Největší nevýhodou tohoto rozměru je helmotzova rezonance pro notu A#4 (nebo Bb4, či snížené H). Většina výrobců vám neudělá nástroj s touto notou a někteří nedělají i tóny, které mají alikvótní frekvence této noty jako jsou A#3 (oktáva s A#4) nebo Eb3 (kvinta s A#4). Osobně se také vyhýbám zvýšenému A4 na 53 cm průměru, ale noty které ji mají jen na alikvótě shledávám pěkně znělé a nevypouštím je z výběru.
Co je helmotzova rezonance? Je to rezonance vzduchu v nádobě. Spíše než rezonance objemu nádoby je dána (podle mých zkušeností a zkušeností dalších výrobců) spíše právě průměrem kruhu v těch 53cm. Tedy i pokud vytlučeme spodní část handpanu abychom zvětšili objem nádoby, nevyhneme se jí. Jak se vyznačuje helmotzova rezonance? Mohl bych říci, že se tluče s oním prostorem uvnitř, nebo jak sama napovídá – rezonuje s ní. Výsledkem ovšem není sympatetická rezonance, která by byla libozvučná (podobně jako se rozeznívají ostatní tóny na nástroji, např tóny posunuté o oktávu, které sdílejí stejnou frekvenci jedné alikvóty se základní frekvencí druhého tónu – D3 a D4 nebo A3 a A4 atd.), spíše je tomu naopak a nástroj tak nějak „naříká“.
Samozřejmě se objevilo spousta alternativních rozměrů nejen kvůli nevhodnosti použití tohoto tónu. Častou alternativou bylo 50cm kdy byl handpan o něco málo menší, tedy i kompaktnější a helmotzova rezonance se posunula mezi tóny B4 (H4) a C5. Přišli i mnohem menší nástroje s průměrem přes 40 cm, které byly extrémně kompaktní – viz mini handpan. S menším nástrojem se i rapidně zmenšuje plocha na kterou lze umístit tóny a také velikosti jednotlivých tónů musíme omezovat. Tyto menší nástroje tedy určitě nebudou obsahovat hluboké nebo basové tóny, spíše jen ty vysoké a bude jich také méně.
S prvním alternativním rozměrem nástroje přišel podle mě „Space Drum“ a jejich basový nerezový handpan (ne-li jeden z vůbec prvních nerezů) z Francie s jejich populární stupnicí Deep Sky, na kterou se tak dobře dal hrát Requiem for a Dream. Jejich nástroj mel průměr 60cm a už začínal být trochu nepraktický pro hru v sedě na klíně.
Na obrázku výše vidíte naprosto unikátní projekt více než metrového nástroje – který už by se dal klasifikovat jako „stolní handpan“. Dost možná nástroj pro více hráčů najednou a počet tónů může jít do desítek. Jen si stačí uvědomit že plocha oproti běžné variantě 53cm je více čtyřnásobná. Nabízí se pak volba chromatické stupnice – tedy takové jakou máme u klavíru, tzn všechny klapky a ne jen výběr tak jak jsme u handpanů zvyklí.
Do tohoto projektu se pustil Sonobe, který je zkušeným výrobcem handpanů. Jeho osobní příběh má stejnou historii jako u původního hangu od PANArtu – vyráběl totiž hodně dlouho ony steel drumy a věřím, že pokud se do něčeho podobného pustí, nejen že to dotáhne do konce, ale bude to také stat za to! A nebude tedy kopírovat příběh Jana Borrena, který se kdysi pokusil do projektu handpanu ve tvaru srdce – viz obrázek níže. Necháme se tedy překvapit, myslím že co nevidět uvidíme a uslyšíme výsledek 😉