Přenosné pouzdro na hudební nástroj se vždy hodí. Je to naprosto běžná záležitost v případě houslí, kytary, trubky nebo dalších nástrojů. Proto se mě také spousta lidí po obalu na handpan dotazuje.
Existují dva základní druhy:
- Softcase
- Hardcase
Hardcase je defakto tvrdé a odolné pouzdro které by se nemělo deformovat při stlačení. Hlavním výrobcem takových obalů je Hardcase Technologies z Itálie a jejich cena je okolo 4 tis Kč. Pokud zvažujeme investici do handpanu v hodnotě kolem 20 tis Kč a nebo více, určitě se vyplatí mít něco čím nástroj dostatečně ochráníme. Výrobce hardcasů Alessio uvádí, že handpanu oložený v jeho pouzdře je chráněn i při pádu z metrové výšky, což by určitě neplatilo v případě softcasu. Tvrdý obal má opravdu tu výhodu, že když vám v něm handpan spadne, někdo o něj zavadí nebo do něj kopne, nástroji se nic nestane.
Softcase na handpan je spíše přenosový obal, který nástroj chrání jen částečně. Jeho ceny jsou však řádově nižší. Po delší době se mi konečně podařilo nechat vyrobit také měkké obaly na handpan i v ČR. Jejich cena se však blížila ceně hardcasů, proto je nebudu prodávat zvlášť, ale limitovanou (a nejspíše i jedinou) edici těchto obalů, která šila firma běžně šijící brašny na kola, budu dávat k několika málo dražším handpanům se spodními tóny zdarma. Tyto obaly jsou pojaté jako batoh na záda, zdají se kvalitní, jsou vodotěsné a mají i pěkné barvičky. Viz obrázky níže:
Nicméně se mi podařilo sehnat i měkké obaly za mnohem lepší ceny a ty budu nabízet za 1000Kč. Mají dokonce i lepší polstrování než české obaly, ale jsou určené na přenos jen do ruky a nebo na rameno. To samozřejmě nebrání někomu šikovnému a zručnému našít si tam švy a popruhy na záda 🙂
Rukama mi už prošlo několik obalů z různých částí světa. Za jeden z kvalitnějších považuji italský polopevný obal pocházející od italského výrobce klavírních křídel – Santoriho. Už kdysi dávno začala jeho společnost dělat handpany a myslím, že patřil mezi prvních 10 výrobců v Evropě.
Tento jeho textilní obal měl zašité pevné desky ve tvaru trojúhelníků, kvalitní zpracování ale pořád stál něco nad 100 EUR plus poštovné. Dokonce i původní PanArt nabízel ke svým hangům něco jako hardcase ve tvaru vajíčka vyrobeného ze skořepiny.
Hardcase má nevýhodu při nošení – je velký, neforemný a je to obvykle jediný batoh / zavazadlo které si dáte na záda (pokud nebudete mít jiný zepředu na břiše, tak jak to často dělávám). Je to zase vykoupeno jeho ochranou nástroje. Softcase je skladný, můžete si ho dát přes rameno a na záda tedy další obal. Pokud s ním nebudete házet o zem nebo vám na něj někdo nešlápne, nástroj je v bezpečí. Pro dálkové cestování, kde se pohybují cizí lidé, kteří vám mohou s nástrojem manipulovat bych ho však nedoporučoval – i když jsem to sám několikrát absolvoval a hlídal handpan v obalu jako oko v hlavě 😉
Nyní se na trhu přímo od největšího výrobce Hardcase technologies začínají objevovat i novinky typu recyklovatelných obalů a nebo nafukovacích obalů – ano, skutečně a celkem jsem se i divil, že s tím někdo nepřišel dříve. Bohužel cena je u nafukovacího obalu pořád přes sto čtyřicet euro, tak snad někdo brzy přijde i s něčím dostupnějším. Přece jenom dětské nafukovací hračky a duše do pneumatik se vyrábějí taky levněji.
Obal na handpan lze nakoupit přímo v handpan shopu.