Schopnost rytmu a obratnost jsou dva velmi důležité aspekty vaší hry:
Schopnost rytmu je vaše schopnost cítit (a / nebo slyšet) více než jeden rytmus najednou. Bubnování a zpěv nebo poklepávání na nohu současně je jednoduchým příkladem Citu pro rytmus.
Obratnost neboli dexterita je svoboda ve vašich rukou vyjádřit nuance rytmu a kreativitu vaší mysli. To vyžaduje trénink, disciplínu a oboustrannost a platí pro hraní djembe i handpan.
Moje teorie o Djembe jde asi takto:
Naše ruce jsou pouze kanály pro naši vnitřní kreativitu. K provedení našeho opravdového osobního groove a sóla potřebujeme techniku…. a spoustu techniky. Potřebujeme obratnost a žádné blokády nebo slabosti v těle, zejména na naší nedominantní straně.
Vyvinul jsem řadu cvičení, obratů a rytmů, abych „uvolnil“ naše fyzické omezení, aby se podařilo zvládnou větší nezávislost mezi levou a pravou rukou (ambidexterita) a získal tak lepší zvuk a kontrolu nad hraním.
Oblíbený hudebník a hráč na Hang / HandPan, ‚Daniel Waples a Cas Cas. Jsou perkusní / třepací nástroje pocházející z afrických zemí, které jsou tradičně konstruovány z tykví západoafrického stromu Swawa, naplněných drobnými oblázky nebo fazolemi, spojenými malým provazem.
Také Cas, někdy známý jako: „Aslatua“ nebo „Kashaka“ (mimo jiné jména), lze Cas Cas hrát mnoha způsoby, ale obecně se hraje tak, že držíte jednu tykev v dlani a současně třesete a houpáte druhou tykev, pomocí pohybu rukou a paží v kombinaci s gravitací a rychlostí vytvářejí rytmy. A s trochou praxe lze použít k přidání docela efektivního doprovodu jedné osoby ke zvukům nástroje jako je HandPan.
Cas Cas vytváří jak třesoucí se zvuky, tak i perkusní kliknutí a kromě toho, že je perkusním nástrojem ve svém vlastním správně, Cas Cas jsou také užitečné jako nástroj pro rozvoj dovedností: který může pomoci zlepšit obratnost, oboustrannost, mozkovou hemisférickou synchronizaci a rozvíjet schopnost více úkolů. Může také budovat svalovou hmotu a zlepšit pružnost rukou, paží, ramen a hrudníku. Někteří je také používají jako meditativní nástroj, který se používá k navození transového stavu, podpoře relaxace a snížení úrovně stresu.
Zlepšení své ambidexterity (neboli „křížové dominance“) je už nějakou dobu mým koníčkem. A i když nejsem tak efektivní v psaní levou rukou, jako v pravé, jsem určitě lepší než průměrný Pepek, takže je třeba říci, že to do jisté míry fungovalo.
Ale proč jsem se vůbec začal zajímat o výcvik oboustrannosti? Jaké výhody vám to může nabídnout?
Pro začátečníky vám školení v oboustrannosti přinese řadu okamžitých a přímých výhod prostřednictvím zvýšené obratnosti a kontroly. Patří mezi ně například:
- Vylepšený výkon v řadě sportů (pro box a bojová umění je skvělé poskytovat stejně silné údery jednou i druhou rukou)
- Lepší reflexy při reakci na jedné straně
- Možnost vyměnit si ruce, když už unavuje psaní.
- Rovnoměrnější vývoj svalů / symetrie v kulturistice
- atd …
Ambidexterita pro trénink mozku
Současně však existují i další zajímavější možné výhody oboustrannosti. Bylo například zjištěno že to zlepšuje komunikaci mezi levou a pravou hemisférou prostřednictvím corpus callosum (nerv spojující obě strany vašeho mozku). Einsteinův mozek měl zvláště vyvinutý corpus callosum. Zajímavé je, že Einstein byl levák, což znamená, že by pravděpodobně musel občas používat obě ruce (někteří dokonce říkají, že byl oboustranný, ale to je sporné). Tesla, Franklin a Da Vinci mezitím byli ve skutečnosti oboustranní a někteří lidé přisuzovali svou genialitu jejich oboustrannosti / leváctví (abych byl spravedlivý, lidé, kteří říkají, že jsou většinou oboustranní nebo leváci).
Náš mozek je vysoce plastický a v reakci na trénink se přizpůsobuje tvarem i velikostí. Cvičení druhé strany vašeho mozku pak pomůže zvýšit spojení na této straně a obecně rozvíjet váš mozek. Opět se to ukázalo ve studiích zobrazování mozku: zatímco jedinci s pravou rukou mají mnohem větší levé hemisféry (pamatujte, že naše ruce jsou ovládány protilehlými stranami našich mozků), lidé oboustranní mají mozky téměř symetrické. Je zajímavé, že to platí i pro lidi se ‚synestezií ‚- kteří mohou‚ vidět ‘zvuky a‚ cítit‘ barvy. Tato okolnost je častější u lidí se synestézií a zdá se, že je silně spjata s více „vzájemnými spojeními“ mezi hemisférami, což může vést k velké kreativitě.
Může oboustrannost způsobit nežádoucí účinky?
Je zajímavé, že i když existuje mnoho zastánců výcviku oboustrannosti, existují i takoví, kteří se obávají, že by to pro vás mohlo být špatné. Studie prokázaly souvislost mezi ambidexteritou a ADHD u dětí a ukázaly, že lidé s oboustranným tréninkem mají tendenci se umisťovat s mírně horšími výsledky v řadě testů. Studie JB Sattlera v Münchener Medizinische Wochenschrift se zaměřila na vývojové problémy u oboustranných jedinců a zjistila:
„Systematické vyšetřování druhé skupiny subjektů vždy odhalilo perinatální mozkové poruchy. Tento příspěvek pojednává o tezi, že nedostatečný přísun kyslíku do mozku v perinatálním období života ovlivňuje hlavně funkci dominantní mozkové hemisféry, která je zodpovědná za vrozenou rukou. “
Všimněte si však, že to ukazuje, že „mozkové poruchy“ vedly k oboustrannosti a nikoli naopak. Výsledky této studie pravděpodobností ukazují, že oboustrannost může být výsledkem vývojových problémů v děloze: nikoli naopak. Je vysoce nepravděpodobné, že by výcvik v oboustranném tréninku způsobil podobné problémy.
Stejně tak je nepravděpodobné, že vám tréninková oboustrannost pravděpodobně přinese ADHD. Je možné, že ty děti, které trpěly ADHD, tak učinily proto, že měly kreativnější mozky a problémy se soustředěním. Podle určité teorie, kreativita a soustředěnost ve skutečnosti těží z opačných mentálních stavů: zatímco kreativita nastává, když jste uvolnění a v pohodě, soustředění a pozornost těží z tunelového vidění, které poskytuje stres. Možná více komunikace napříč oblastmi mozku vede podobně k větší potíži s udržováním pozornosti?
Takže byste to měli vyzkoušet?
Ve skutečnosti však vážně pochybuji, že si během krátké doby všimnete jakýchkoli změn, které jsou nikterak zásadní. Věřím, že trénink na oboustrannost by mohl pomoci stimulovat kreativitu, ale nečekal bych, že se přes noc proměním v Da Vinciho. Pravděpodobně se také nemusíte bát, že dostanete poruchu pozornosti… Pokud narazíte na nějaké negativní vedlejší účinky? Pak to jen trochu omezte!
Upozorňujeme, že z tohoto cvičení můžete být trochu unavení. Během prvního tréninku jsem se občas ocitl při psaní nesmyslných frází, což podle mého názoru byl jen vedlejší účinek vyčerpání mého mozku – zejména s ohledem na jeho schopnost psát.
Jak se stát oboustranným a trénovat ambidexteritu (při hře na handpan)
Takže teď, když vám nic nestojí v cestě, jak můžete trénovat, abyste se stali oboustrannými při hře například na handpan?
Oboustrannost je samozřejmě potřeba i při hře i na další nástroje, nejvíce patrná asi při hře na klávesové instrumenty. Existuje také mnoho studií prokazujících zvýšenou propojenost hemisfér u dlouhodobých hráčů na piáno (až o 15%) a také celkové zlepšení kognitivních funkcí u dětí (lepší výsledky ve schopnosti soustředit se, prostorové představivosti, matematice a fyzice) – ne nadarmo téměř každý lékař se kterým se setkáte je současně i hudebníkem.
Hra na handpan – pokud tedy chcete hrát oběma rukama – vyžaduje určitou míru oboustrannosti. Velmi rychle poznáte nedostatky vaší slabší ruky. Nejlepší cvičení je samozřejmě co nevíce se zaměřit na tuto slabou část a pokusit se mít obě ruce rovnocenné, i když to nejspíše může zabrat i několik let. Takže tedy střídejte hraní rytmů v levé / pravé ruce, hraní melodie levou a nebo pravou rukou, cvičte exotické rytmy jako 11/8 (polyrytmy). Pokusím se také na tato cvičení nezávislosti levé a pravé ruky udělat video do základů hry. Obecně by tedy mělo platit – co zahrajete jednou rukou by jste měli být schopní zahrát i pravou.
Sám si myslím, že by nebylo virtuoza, který by tuto schopnost neovládl a je to patrné i z mnoha např Mozartových nebo Bachových skladeb, kde melodie přechází hraná z levé do pravé ruky a naopak.
Další věc, která mi dobře fungovala, je přepínání levé ruky při používání počítačové myši. Pokud nejsem ve spěchu s dokončením úkolové práce, je to snadný způsob, jak se trochu zaškolit, aniž bych příliš ovlivnil můj den.
Tip : Jíte popcorn? Přinutit se jíst levou rukou. Tento užitečný trénink křížové dominance je nejen užitečný, ale také vám dá „větší námahu“ sníst popcorn! Toto je založeno na aktuální studii.
Jiné weby vám poskytnou řadu tipů, co můžete dělat levou, včetně čištění zubů nebo nalévání konvice. Problém je v tom, že věci, jako je nalití konvice levou rukou, jsou příliš snadné na okamžité zapomenutí, zatímco čištění zubů levou rukou trvá příliš dlouho, je příliš nepříjemné a není to pro vaše zuby to pravé!
Nezapomeňte, že se jedná o typ tréninku – stejně jako trénování svalů. Takový byste s tím měli zacházet a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je pravidelně nastavený program. Musí to trvat jen deset minut! Zmínil jsem přepínání myši, protože je snadno zapamatovatelné a není příliš invazivní – ale považuji to za výjimku. Pokud opravdu chcete dělat více „po celý den“ levou rukou, musíte se přinutit, abyste si to pamatovali. Můžete to udělat tak, že si koupíte nůžky pro leváky a vyhodíte například ty staré (nebo naopak, pokud jste leváky), nebo si svou dominantní ruku obtočíte obvazy na den, kdy nemáte nic důležitého dělat.
Přesto je nejlepší metodou každodenní psaní. Je to skvělý způsob, jak se také postupně zlepšovat, a je velmi obohacující, když se můžete podívat na svůj pokrok během několika měsíců.
Je to zábavný a zajímavý experiment a skvělý způsob, jak se dostat do obecnějšího tréninku mozku. Vyzkoušejte to a sdílejte zde své zkušenosti!
Tip: Zkuste při hře na handpan střídat ruce, to co by jste obyčejně hráli levou, zahrajte pravou a naopak. Jedno bubenické rčení od mého přítele Ivana Belcice je: „bubeník je jen tak dobrý, jako je jeho slabší ruka“
Zdroj: TheBioneer