Výrobě handpanů se věnuji od roku 2016, kdy jsem se začal učit u (Rastislava Belka a Petera Maštalíra na Slovensku, kteří se zase učili od Overtonu v Rusku), viz článek jak jsme začínali vyrábět. Od začátku mi bylo jasné, že to bude dlouhá a ne zrovna jednoduchá cesta plná překážek, na které se člověk neustále učí a zdokonaluje.
V současné době už mám za sebou kolem stovky naladěných nástrojů z různých materiálů (tři druhy nerezi – AISI 430, 1.4003, ember steel a nitridované oceli) a různých tlouštěk (1-1.5mm) a metod formování ocelí (deepdrawn, spinning, hand sinking).
Jmenuji se Vojtěch Mejzlík a s hudbou jsem přišel do styku jako asi 6-letý v první třídě. Protože se mí rodiče aktivně věnovali hudbě, tak mě přihlásili do klavíru. Ale tvrdá výchova a nucené učení podle not mě po třech letech odradilo (a málem stálo i úmyslně zlomený malíček:-)) S klavírem jsem začal znovu asi po 20-ti letech. Napřed podle not a učení se písniček, které se mně líbily (od autorů Dax Johnson, Philip Wesley, Michelle McLauglin – první a poslední z nich neznají noty!) a nakonec improvizaci v určitých tóninách. Prosazuji tedy cestu improvizace a nenuceného memorování již vytvořených skladeb.
V té době jsem už hrával na djembe, přišel i první kovový jazýčkový český nástroj sundrum s jehož výrobcem Ondrou jsem se potkal osobně na festivalu didgeridoo v jeskyni a tam od něj koupil pak i druhý se ztrojenými tóny.
Vzhledem k velké nedostupnosti (a ceně) originálních handpanů jsem po několika letech sehnal italský nástroj MDR s jehož výrobcem si dodnes píšu a vyměňujeme si zkušenosti s výrobou různých prototypů (ne jen handpanů). Následovaly Slovenské handpany (Djangar, Ziva) s jejichž výrobci se znám osobně a s některými jsem se i spřátelil a poznal, že to jsou lidé na stejné „notě“.
V tomto bodě jsem se rozhodnul, že práce na židli v kanceláři není to čím chci trávit život a že naplnění spočívá ve tvoření něčeho, co dokáže lidem dělat radost. Začal jsem se tedy věnovat výrobě handpanů.
Krom nich se občas věnuji i výrobě gongů a dalších alternativních perkusí.
Pokud přemýšlíte o handpanu, doporučuji přečíst si články v blogu, kde se dozvíte snad veškeré důležité informace.
Buduji upřímný přístup k lidem, který přesahuje hranice digitalizovaného světa.
Na každou zakázku nahlížím individuálně a zodpovědně.
Provádím několikanásobný opakovaný proces ladění dokud není nástroj hotový.
Zdokonaluji znalost základních a pokročilých hudebních pojmů společně s technickou zdatností.
Výroba je výhradně ruční, proto je každý kus opravdovým originálem. Samozřejmě stavím nástroj i na základě požadavků zákazníků / hráčů – stačí mi sdělit vaše představy a společně něco vymyslíme.
Handpan doporučuji osobně vyzkoušet, vzít si ho do rukou a zahrát si na něj. Musíte vědět, že nástroj, na který si sáhnete a poslechnete si ho, lahodí všem vašim smyslům. Ne vždy má však člověk tu možnost, vydat se přes půl republiky a osobně si ho odvést domů.
Proto vytvářím kvalitní zvukový audio záznam v HD kvalitě každého vyrobeného handpanu, který vám zašlu na základě vaší objednávky na mail. Rád vám zodpovím jakékoliv dotazy ohledně výběru správné stupnice, velikosti nástroje a jeho údržby.
Stojím si za tím, že česká ruční práce, osobní vztah se zákazníky a neskonalá láska k hudbě, dokáže vytvořit originální hudební nástroj pro širokou veřejnost.